XIX. ROČNÍK NÁRODNÍ ADIKTOLOGICKÉ KONFERENCE 2024

07.01.2025

Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze se z.s SCAN a ve spolupráci s Českou asociací adiktologů uspořádali 21.11.2024 XIX. Ročník Národní adiktologické konference s tématem Nové trendy. Při příležitosti konání této konference je každý rok předávána Cena adiktologie a cena Kiron za nejlepší adiktologický počin roku. Konference byla realizována za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.


Cena adiktologie je od roku 2006 udělována za významný přínos oboru adiktologie. Na Cenu adiktologie může být nominována osoba, jež je nebo byla aktivně činná na území dnešní ČR a jejíž práce měla pro obor adiktologie v ČR mimořádný význam. O udělení ceny rozhoduje Rada Ceny adiktologie složená ze zástupců oboru adiktologie z akademické obce, z oblasti koordinace drogové politiky a ze systému péče o uživatele drog. Cena adiktologie je příznačně pojmenována "Hlavovzhůr". I když ji obrátíte hlavou dolů, vždycky se obrátí a má hlavu vzhůru. Vytvořil ji význačný sochař a vysokoškolský profesor Kurt Gebauer. V šedesátých letech vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, svými figurálními plastikami reagujícími na absurditu doby normalizace se zařadil do proudu české grotesky, koncem 80. let spoluzakládal volné seskupení 12/15, Pozdě, ale přece... a po roce 1990 působil mnoho let jako vedoucí ateliéru veškerého sochařství na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Letošní Cena adiktologie byla udělena MUDr. Stanislavu Kudrlemu, který vystudoval LF UK v Plzni v r. 1977, pracoval jako psychiatr v léčebně Dobřanech a od r. 1985 se věnoval léčbě návykových nemocí jako je alkoholová, drogová, herní či léková závislost. Získal specializaci II. stupně v psychiatrii a Osvědčení pro systemickou psychoterapii. Kromě psychiatrického vzdělání absolvoval psychoterapeutické a supervizní výcviky. Vytvořil ve Fakultní nemocnici v Plzni léčebný program na pozicích transpersonální psychologie s využitím holotropního dýchání a zasloužil se o aplikaci této metody do klinické praxe léčby závislých. V r. 1994 byl členem Poradního sboru ministra zdravotnictví ČR pro drogovou problematiku a několik let působil jako odborný poradce Mezirezortní protidrogové komise. Vyučoval na LF UK v Plzni a jako člen Subkatedry pro Návykové nemoci IPVZ na doškolovacích akcích pro lékaře. Byl dlouholetým členem výboru odborné společnosti pro Návykové nemoci České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Spolupracoval s Českou televizí na několika vzdělávacích projektech, jako byly seriály s drogovou problematikou "Na cestě" , "Když musíš, tak musíš", dále "Léčení v Evropě" – které představilo veřejnosti metodu holotropního dýchání nebo díl "Spiritus kontra spiritum" ze seriálu "OKO", který se věnoval léčbě alkoholismu. Soukromé pracoviště otevřel v roce 2001 v klidném prostředí rodinného domku, které klienti oceňují pro jeho intimitu a pocit bezpečí zejména malé skupinky účastníků holotropního dýchání, které je dnes z důvodů legislativních změn nazýváno Grofovým ® dýcháním. Současně zde do r. 2016 byla poskytována ambulantní psychiatrická a psychoterapeutická léčba. Od r. 2017 se věnuje již jen poradenské činnosti pro osobní rozvoj a prevenci, vzdělávání a poskytuje supervizní činnost. Organizuje nadále semináře s Grofovým ® dýcháním. V r. 2020 byl prof. Stanislavem Grofem, MD jmenován mezinárodním lektorem výcviku Grof ® legacy training.


Cena Kiron je udělována za nejlepší adiktologický počin roku pro jednotlivce nebo organizaci od roku 2010. Nominovat lze libovolný počin, a to včetně počinu vlastní organizace. O udělení ceny rozhoduje Rada Ceny adiktologie složená ze zástupců oboru adiktologie z akademické obce, z oblasti koordinace drogové politiky a ze systému péče o uživatele drog.

Cena Kiron byla předána společnosti Podané ruce za zavedení ketaminem asistované psychoterapie a zřízení programu bezpečnější aplikace a prevence předávkování. Společnost Podané ruce pomáhá lidem osvobodit se od závislosti anebo od tíživé situace, která jim zabraňuje žít plnohodnotný život a zapojit se do života společnosti. Poskytuje jim všestrannou podporu a profesionální služby v oblastech prevence a léčby návykového chování, programů pro děti a mládež a duševního zdraví. Zaměřuje se také na programy penitenciární a postpenitenciární péče, ochrany veřejného zdraví a minimalizace rizik. Prostřednictvím bezmála čtyř desítek odborných center pečuje o stovky klientů ve třech regionech České republiky. V roce 2024 otevřeli terapeutické centrum Nové Elysium, které se zaměřuje na inovativní léčbu depresí, posttraumatické stresové poruchy či úzkostných poruch ketaminem asistovanou psychoterapií. "Vznik centra je reakcí na rostoucí potřebu kvalitních terapeutických služeb v oblasti duševního zdraví. Naše služby zahrnují psychiatrickou, psychologickou a adiktologickou diagnostiku, léčbu a podporu v celém spektru duševních poruch a potíží," vysvětluje ředitel pro výzkum a inovace Společnosti Podané ruce Viktor Mravčík. Program bezpečnější aplikace a prevence předávkování je koncipovaný jako mobilní ošetřovna, která má sloužit k bezpečnější aplikaci drog a k prevenci předávkování. Hlavním cílem programu je kromě předcházení smrtelných předávkování i snižování rizika přenosu infekčních onemocnění, jako je HIV nebo infekční hepatitidy. V neposlední řadě se projekt zasazuje také o zmírňování dopadů samotného užívání drog na veřejnosti a omezování výskytu pohozeného injekčního materiálu. Program se proto cíleně zaměřuje na lidi, kteří drogy užívají injekčně ve veřejném prostoru, a svou realizací tak zvyšuje bezpečí obyvatel a čistotu míst, kde v současné době k veřejné injekční aplikaci běžně dochází. Klientům bude sanitní vůz k dispozici denně v odpoledních a večerních hodinách.


Národní konferenci zahájil svou přednáškou "Harm reduction ve věznici" Martin Svoboda, který pracuje jako adiktolog ve věznici od září roku 2018 a zamýšlel se nad tím, zda je možné účinně aplikovat harm reduction v prostředí české věznice. Kladl si otázky: Co z HR přístupu je možné použít při práci z vězněnými osobami? Je možné mluvit o tom, jak brát bezpečněji v prostředí, kde se oficiálně brát nesmí? A pokud ano tak jak? Kolik procent vězněných osob využívalo na svobodě nízkoprahových služeb pro uživatele? A jak se daří VHC v prostředí věznice? Existují látky, které jsou užívány jen vězněnými osobami, případně jsou užívány ve vyšší míře než mimo zdi věznic.

Následující program zahrnoval sérii přednášek, diskuzí a příležitost pro networking v oblasti adiktologie se zaměřením na léčebné přístupy a preventivní opatření ve vězeňském systému a trestní justici. Přednášející reprezentují organizaci International Society of Substace Use Prefessionals (ISSUP). ISSUP je mezinárodní síť, která sdružuje, propojuje a sdílí znalosti napříč pracovníky v oblasti prevenci užívání návykových látek, snižování škod, léčby a podpory zotavení.

  • Carly M. Searcy a Kevin Mulvey se zaměřil na odbornou přípravu pracovníků v adiktologii v globálním kontextu, kde budou sdílet přístupy a zkušenosti z různých částí světa.
  • Roger Peters vystoupil s tématem vědecky podložených léčebných přístupů ve věznicích a systému trestní justice, přičemž se zabýval výzvami a příležitostmi, které tato oblast nabízí.
  • Igor Koutsenok se soustředil na způsoby, jak zajistit efektivitu adiktologické léčby ve věznicích, tedy na možnosti a omezení poskytování této léčby v institucionálním prostředí.
  • Jac A. Charlier se věnoval tématu zavádění odklonů před zahájením trestního řízení, což představuje cestu k alternativním trestům. Jeho přednáška zahrnovala současné možnosti spolupráce mezi policií a komunitními terapeutickými službami s cílem snížit užívání drog a drogovou kriminalitu.
  • Následovala diskuze se všemi prezentujícími, která poskytla prostor pro otázky a výměnu názorů na jednotlivé přednášky.

Program konference kladl důraz na interdisciplinární spolupráci a inovativní přístupy v oblasti adiktologie.


Lenka Šťastná, Česká asociace adiktologů